Muğla’da belediyenin ulaşım zammına karşı protestolar devam ediyor. Üniversitelilerin geçtiğimiz günlerde Kötekli’de gerçekleştirdiği eylemin ardından, Muğla merkezde de yurttaşlar zammı protesto ettiler. Eylemlerde, zamlar geri alınana dek mücadeleye devam edileceği vurgulandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta toplu ulaşım ücretlerine zam yapıldığını duyurdu. Zammın ardından kartlı binişte öğrenci ücreti 2,35 TL’ye, sivil 3,05 TL’ye, kartsız binişte öğrenci ve sivil ücretleri ise 4 TL’ye yükseldi.

Yapılan zam özellikle üniversite öğrencileri tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Zam ile nakit ödemede öğrenci-sivil ayrımı da kaldırıldı. Öğrenciler için ulaşım ücreti nakit ödemede 2.27 TL’den 4 TL’ye çıktı.

İlk tepki üniversitelilerden: Ulaşım boykot edildi

Zammın ardından ilk tepki öğrencilerden geldi. Üniversite öğrencileri zamma karşı boykot çağrısı yaptı.

Üniversite öğrencilerinin ortak açıklamasında şöyle denildi:

“Muğla’da yaşayan öğrenciler olarak son ulaşım zammından sonra Muğla’da çektiğimiz konut, barınma gibi dertlerimize bir yenisi daha eklendi. Öğrencileri müşteri gibi gören zihniyet, zaten geçim sıkıntısı çeken halkı iyice sefalete sürüklüyor. İstanbul’da Ankara’da, Mersin’de, Adana, İzmir’de Türkiye’nin birçok belediyesi yoksullukla mücadele için ulaşım ücretlerini yarı fiyatına indirirken Muğla Büyükşehir Belediyesi neredeyse iki katına çıkarıyor. Bu zamlar sadece biz öğrencileri değil Muğla’da yaşayan tüm insanları etkiliyor. 01 Temmuz 2019 tarihi ile belediye hiçbir gerekçe göstermeden öğrenci-tam ayrımını kaldırmış 2,75 TL olan ulaşım ücretini 4 TL yapmıştır. Kartla 1,95 TL olan öğrenci ücretini 2,35 TL yapmıştır. Tam ücretini de 4 TL’ye çıkarmıştır. Bu zamları kabul etmemiz mümkün değildir. Zamların geri çekilmesi, önceden varolan ücretlerin indirilmesi talebimizdir. Buradan Muğla’da yaşayan herkese sesleniyoruz, bu ulaşım zamlarını boykot ediyoruz. Herkesi 02 Temmuz 2019 Salı günü toplu taşıma araçlarını kullanmamaya çağırıyoruz”

Kötekli’de eylem: “Otobüs 4 oldu, öğrenciye dert oldu”

Gerçekleşen etkili boykot eyleminin ardından protestolarını sürdüren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri, belediyenin şehir içi ulaşıma yaptığı zammı üniversite kampüsü ve yurtların bulunduğu Kötekli Mahallesi’nde protesto ettiler. Üniversiteliler “Otobüs 4 oldu, öğrenciye dert oldu” yazılı pankart taşıdı.

Öğrenciler adına yapılan açıklamada, yapılan zamların sabah işine giden emekçiden okul için belediye otobüsünü kullanan öğrenciye kadar tüm Muğla halkını mağdur ettiği belirtildi. Açıklamada, “
“Belediyemize verilmek üzere imza kampanyası başlattık. Yapılan zamlar için çözüm bulunmasını istiyoruz. Muğla’nın ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynayan ama önemsenmeyen üniversite öğrencileri olarak yakın mesafede Kent Kartsız, öğrencinin 2 lira 75 kuruştan 4 liraya çıkarılarak yapılan 1 lira 25 kuruşluk zammın kaldırılmasını, öğrencinin öğrenci kartını göstermesiyle bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulanmasını talep ediyoruz. Yakın mesafede Kent Kart ile 1 lira 95 kuruştan  2 lira 35 kuruşa çıkarılarak yapılan 45 kuruşluk zammın kaldırılarak öğrenci bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulanmasını talep ediyoruz”  denildi.

Şehir merkezinde protesto

Kötekli’de 3 Temmuz’da yapılan basın açıklamasının ardından 5 Temmuz’da da şehir merkezinde Muğlalılar tarafından bir eylem düzenlendi. Eylemde “Belediyeler ticarethane, halk ve öğrenciler müşteri değildir” pankartı açıldı.

Eylemde zamların sadece ulaşıma gelmediği, aynı zamanda suya ve elektriğe gelen zamların da kabul edilemeyeceğini belirten yurttaşlar, ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve öğrencilere kesilemeyeceğini vurguladılar.

Eylemde, zamlar geri alınana kadar mücadeleye devam edileceğinin altı çizilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’de ulaşımın en pahalı il olduğu Muğla’da ulaşıma bir kez daha zam yapıldı. Ülkenin ekonomik anlamda zor zamanlar geçirdiği, ağır vergiler altında ezildiği bu dönemde, belediyenin yoksullukla mücadele etmesi gerekirken halkı daha da yoksullaştırıyor. Muğla’da yaşayanlar 25 TL’ye şehir değiştirebiliyor fakat ilçe değiştiremiyor. Aydın’dan Didim’e giden bir yolcu 100 kilometrelik yola 12 TL ödüyorken Muğla’dan Bodrum’a 100 kilometrelik yolu giden bir yolcu neden 28 TL ödüyor? Türkiye’nin neresiyle karşılaştırılırsa karşılaştırırsın Muğla halkı en az iki buçuk kat daha fazla ödüyor. Belediyeye sormak istiyoruz Muğla halkı neyin cezasını çekmektedir? Muğla’nın her yerini “beraber yöneteceğiz” afişleriyle donatanlar halkın taleplerine neden kulak tıkamaktadır?

Kısa mesafelerdeki fiyatlar da uzun mesafeleri aratmamaktadır. Yoğun olarak öğrencinin yaşadığı Kötekli’den Muğla’ya 5 kilometrelik yol yeni zamlarla beraber 2,75 kuruştan 4 TL’ye çıkarılmıştır.  Muğla Belediyesi hiçbir gerekçe göstermeden kartlı binişte öğrenciyi 1.95 kuruştan 2.35 kuruşa, kartlı sivil 2.55 kuruştan 3.05 kuruşa, kartsız öğrenci 2.75 kuruştan 4 TL’ye, kartsız sivil ise 3.25 kuruştan 4 TL’ye yükseltmiştir. Son yaptığı açıklamada ise nakit ödemelerde öğrenci-sivil ayrımından haberi yokmuş gibi davranmıştır.”

Muğla Öğrenci İnisiyatifi