CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, gençlerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken bir rapor hazırladı. Raporda, genç işsizliğinin her geçen gün arttığına ve gençlerin borç batağında olduğuna dikkat çekildi. Raporda yer alan çarpıcı verilerden bazıları şöyle:

►Türkiye’de 2020 yılının Şubat ayı itibariyle genç işsizliği yüzde 24,4. Son 6 yılda ise genç işsizliği yüzde 7 oranında arttı.

► Özellikle üniversite mezunu genç işsizliği hızla artıyor. 2020 yılında üniversite mezunu gençlerin işsizlik oranı yüzde 32. Son 6 yılda üniversite mezunu gençlerin işsizlik oranı yüzde 10 oranında arttı. Her 4 gençten biri ve her 3 üniversite mezunu gençten biri işsiz. Çalışan gençlerin ise neredeyse yarısı kayıt dışı olarak çalışıyor.

► Son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden borçlarını ödeyemeyen 279 bin 797 kişi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildi. Öğrenim kredisi borcu olan 342 bin 282 öğrencinin 2 milyar 95 milyon 228 bin lira borcu var. Borçlarını ödeyemeyen öğrencilere e-haciz uygulanıyor.

2 BİNDEN FAZLA İŞ CİNAYETİ

► İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Sadece son 8 yılda 2 bin 73 genç iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

► Ayrıca işsizliğe bağlı genç intiharları da hızla artıyor. Türkiye’de 15-34 yaş arasında yaşanan geçim sıkıntısı kaynaklı intiharlar incelendiğinde 2003-2018 yılları arasında bin 274 gencin intihar ettiği görülüyor.

EĞİTİM KALİTESİNDE DÜŞÜŞ

► Türkiye’de, 2006 yılından itibaren üniversite sayısında hızlı bir artış yaşandı; ancak nitelikli öğretim üyesi sayısı aynı oranda artmıyor. 270 öğrenci başına bir profesör, 462 öğrenci başına bir doçent, 188 öğrenci başına bir doktor öğretim üyesi, 205 öğrenci başına bir öğretim görevlisi ve 151 öğrenci başına da bir araştırma görevlisi düşüyor.

AKP iktidarının gençliğe yönelik politika üretemediğini ve pandemi süreci ile gençliğin yaşadığı sorunların katlandığını belirten CHP’li Bingöl, “Sosyal devlet anlayışının ortadan kayboluşu felaket süreçlerinde iyice ortaya çıkıyor. Yaşanan pandemi süreci bu açıdan büyük önem taşıyor. En ufak bir salgın, doğal afet, kriz ile yıkılan bir sistem inşa eden iktidar, ülkenin gençlerini ve onların geleceklerini adeta pamuk ipliği ile elinde tutuyor. Halbuki bu ülkenin gençliği, sağlam politikalar ile güçlü bir sistemi hak ediyor” dedi.